Özel Sina Rehabilitasyon Merkezi’nden Yıl Sonu Sergisi 2008

Samsun Terme Özel Sina Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 2008 Yılsonu ‘Resim ve El Sanatları Sergisi’ Açıldı.

Özel Sina Rehabilitasyon Merkezi'nden Yıl Sonu Sergisi
 

Samsun Terme Özel Sina Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 2008 yılsonu ‘Resim ve El Sanatları Sergisi’ açıldı.

Resim ve El Sanatları Sergisi, Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşların beğenisine sunuldu. Rehabilitasyon merkezinde eğitim gören öğrencilerin hazırlamış olduğu resim ve el becerisi ürünler vatandaşlar tarafından beğeni ile karşılandı. Çocukların hazırlamış oldukları ürünlerden elde edilen gelirlerin yine özürlü çocuklar için kullanılacağı belirtildi.

Rehabilitasyon merkezinde 230 özürlü bireye eğitim verdiklerini açıklayan Özel Sina Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü Mahmut Kökten, “Özürlü birey diye bir şey yoktur, eğitimsiz özürlü vardır.” dedi. Engellilerin yardımdan çok şefkate ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Kökten, ailelerin özürlülük hakkında yeterli bilgiye sahip olmalarını belirtti. Eğitimler sonucu olumlu sonuçlar aldıklarının altını çizen Kökten, “Biz burada birçok çocuğa eğitim veriyoruz. Biz sadece özürlü kişiye değil, özürlü bireye sahip ailelere de eğitim vermekteyiz. Özürlü çocuklara sahip ailelere bu çocukları topluma kazandırılması için gerekli bilgi ve rehberlik hizmetimiz de var. Amacımız özürlü insanları iyi bir eğitimle rehabilite edip topluma kazandırmaktır. Bu gün burada yapmış olduğumuz bu sergi çalışması da bu eğitimin bir parçasıdır. Bu sergi çalışması ile hedeflenen amaç özürlü kişileri vatandaşlarla kaynaştırmaktır. Kursumuzda fizyoterapi, otistik, eğitilebilir, öğretilebilir ve işitme engelli programları kapsamında eğitim verilmektedir. Devletimiz, çeşitli sebeplerden dolayı ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşların ‘Sosyal Devlet’ eliyle bu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu noktada bize düşen görev, makro düzeyde toplumu, mezzo düzeyde aileyi ve mikro düzeyde de bireyi özürlülük ve özürlünün eğitimi hakkında bilgilendirmektir.” şeklinde konuştu.

Programa; Terme Kaymakamı Ali İhsan Su, Belediye Başkan vekili İsmail Bütün, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Köksal ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program özürlü çocukların hazırlamış oldukları oyunlardan sonra yapılan ikramla sona erdi.

Kaynak: CHA

Leave a Comment