Mahmut Kökten

1972 Yılında Terme’de doğdu. İlk ,orta ve lise tahsilini Terme’de tamamladı. Lise sonrası muhasebe ,bilgisayar gibi çeşitli tam zamanlı kuslara katıldıve sertifikalar aldı.19 Mayıs Üniversitesi Terme MYO Muhasebe ve Anadolu üniversitesi kamu yönetimi bölümlerinden mezun oldu. Ticaret hayatına 1997 yılında Salıpazarı üçler sürücü kursu ortaklığı ile atıldı. Sürücü kursu işletmeciliği büyüyerek terme onur sürücü kursu ortaklığıyla birleşti.Sürücü kursu devam ederken kısa bir dönem öğretmenevi , bina inşaatı ve terme samsun arası otobüs işletmeciliği , simit center ve mantı evi ve sonrasında cafe&restoran işletmeciliği de yaptı. İnsana değer veren önemseyen bir şahsiyet olarak önce aile ve çocuklar diyerek Terme de bir ilk olan Özel Sina Çocuk Kreşinin temellerini attı. Aynı yıllarda siyasetle de yakından ilgilenen Mahmut Kökten AK parti il genel meclis üyeliği yapmıştır. Eğitim beraberinde hizmeti getirmesi gerektiğinden engelli bireylerin topluma kazandırılmasına etkili olabilmek için çocuk kreşini  kapatarak aynı yıl engelli birey hizmeti için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine çevirmiştir. Terme ilçesinde A sınıfı turizm ve uçak bilet satış acentesi kurmuştur.
Eğitim ve hizmeti bir arada idame ettiren Mahmut Kökten Terme Özel Sina’ya 2008 yılında bir kardeş okulu açarak Çaybaşı-İlküvez bölgesindeki engelli yavrularımızın ulaşım ve mevsim şartlarından dolayı alamadığı eğitimlerini kendi ilçelerine getirerek hem iş istihdamı hem de eğitim ortamı sağlamıştır.

KÖKTEN GRUP adı altında Özel Sina özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi , Onur MT Sürücü Kursu işletmeleri bulunmaktadır.
Özel Sina Özel Eğt. ve Reh. Hizm.tic.san ve Kökten San.veTic. Ltd. Şirketlerinin kurucusudur.

Mahmut Kökten Müsiad Samsun Üyesi ve Terme İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.
Özel Sina Spor Klübü Derneği Kurucusu ve Başkanıdır.

”Her insan bir engelli adayıdır.Önemli olan zihnimizdeki engelleri kaldırabilmektir”

 

Leave a Comment