ENGELLİ MAAŞI NEDİR?KİMLER ALABİLİR?

Özel Sina Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Engelli aylığı ve evde bakım parası, engellilerin yoksulluğa düşmesinin önlenmesi ve engellilere yönelik bakım hizmetlerinin masraflarının karşılanması adına uygulanıyor. Engelli aylığı ve evde bakım parası alınabilmesi için bazı şartlar söz konusu.

KİMLER ENGELLİ AYLIĞI ALABİLİR?

Sağlık kurulu raporuyla en az yüzde 40 engelli olduğu tespit edilen kişiler engelli aylığı alabilirler. Engellilik oranına göre engelli aylığının miktarı değişir. Engelli aylığı alacak kişinin 18 yaşından büyük olması da gerekir.

ÇALIŞAN ENGELLİLER ENGELLİ AYLIĞI ALABİLİRLER Mİ?

Sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engelliler aylık alamazlar. Nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olan engelliler de aylık alamıyorlar. Çalışmayan ve SGK’dan gelir veya aylık almayan engellilerin engelli aylığı alması mümkündür.

BAŞVURULAR SYDV’LERE

Evde bakım parası ve engelli aylığı alınabilmesi için başvuruların ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Evde bakım parası alınması için başvuru esnasında engellinin bulunması gerekmiyor. Gerekli belgelerle yapılan başvurular değerlendirilerek evde bakım parası bağlanması işlemleri gerçekleştiriliyor. Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler SYDV’lerden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Alınan bu sevkle gidilen hastanede verilecek sağlık kurulu raporu için ücret alınmıyor. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen engelli aylığı bağlanıyor.

Engelli maaşı başvurusunda hangi belgeler istenir? Engelli maaşı talep beyanı, Kimlik fotokopisi, Güncel iki adet vesikalık fotoğraf, %40 ve üzeri kişinin engelli olduğuna dair rapor, Gelir testi, muhtaçlık belgesi, İkametgah bilgileri, Vasi varsa vasi kimlik fotokopisi, Mülk ve gelir belgesi Engelli maaşı sorgulamasının detayları nelerdir? Engelli maaşı hakkında bilgi almak isteyen ve güncel maaşlarını sorgulamak isteyen vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapan vatandaşlar, ilgili sayfayı arama butonundan aratarak gerekli bilgilere ulaşabilmektedir.

Engelli maaş ödemeleri nasıl yapılır?

Kişilerin doğum tarihlerinin son rakamına göre maaş ödemeleri gerçekleşmektedir. Doğum tarihi 0-5 olanlar ayın beşinci gününde, Doğum tarihi 1-6 olanlar ayın altıncı gününde, Doğum tarihi 2-7 olanlar ayın yedinci gününde, Doğum tarihi 3-8 olanlar ayın sekizinci gününde, Doğum tarihi 9 olanlar ayın dokuzuncu gününde maaşlarını alabilmektedir. Engelli vergi indirimi net maaşı ne kadar etkiler? Tüm işçilerin maaşlarına uygulanan vergi indirimleri ile kişiler maaşlarında değişiklik gözlemlenir. Vergi indirimi ile brüt aylık ücretler belirlenirken, çalışanların aylığından kesilen vergiler ile birlikte vergi matrahı düşülür. Engelli maaşlarında bu durum çok az bir oranda gerçekleştirilir. Engelli kişilerin aldığı maaşlarda vergi indiriminin çok az uygulanması ile vatandaşların bu durumdan çok az bir şekilde etkilenmesi hedeflenir.

KAYNAK:

www.ntv.com

www.gursesgazetesi.com

Leave a Comment